Czy wzniesienie blaszanego garażu na posesji wymaga specjalnych zezwoleń?
- Szczegóły
Każdy właściciel pojazdu chciałby chronić go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a szczególnie wiatru, deszczu, czy słońca. Niektórzy posiadają garaż będący częścią domu. Inni niestety są zmuszeni do parkowania samochodu na zewnątrz. Jednak, jeśli posiadamy kawałek wolnej przestrzeni na posesji, możemy postawić blaszany garaż. Wyjaśniamy, na jakich zasadach może on zostać zbudowany.
Montaż garażu blaszanego bez pozwolenia
Polskie prawo dopuszcza kilka przypadków, w których możliwe jest postawienie blaszanego garażu bez pozwolenia. Pierwszym z nich postawienie modelu tymczasowego, na czas nie dłuższy niż 120 dni. W tym przypadku należy zgłosić jedynie roboty budowlane do wydziału architektury odpowiedniego starostwa lub urzędu miejskiego. Rozwiązanie to jest przydatne w sytuacjach, kiedy prowadzone są inwestycje, a garaż blaszany może pełnić funkcję magazynu. Po zakończeniu prac jest od demontowany. Druga sytuacja dopuszczające postawienie garażu bez pozwolenia dotyczy obiektów nie większych niż 35m2. Taki garaż należy zgłosić jedynie do starostwa powiatowego, ale nie trzeba uzyskać stosownego zezwolenia na jego postawienie.
Kiedy uzyskać pozwolenie na postawienie garażu?
Jeśli inwestor chce postawić garaż większy niż 35m2 musi uzyskać pozwolenie budowlane na powstanie takiej konstrukcji. Pozwolenie należy uzyskać również w przypadku chęci wniesieniu konstrukcji na dwa pojazdy oraz w sytuacji, kiedy garaż ma powstać na obszarze Natura 2000. Jest to obszar chroniony, a metal może oddziaływać na środowisko, dlatego specjaliści muszą sprawdzić, czy taka konstrukcja będzie bezpieczna dla otoczenia.